10 korzyści

10 KORZYŚCI PŁYNĄCYCH Z COACHINGU

Mimo rosnącej popularności coaching ciągle jest dla wielu osób zupełnie nieznanym, obcobrzmiącym pojęciem. Jako dowód wystarczy przytoczyć fakt, że zawód coach pojawił się na liście klasyfikacji i specjalności dopiero w 2014 r.
Pozwólcie zatem, że wytłumaczę Wam, jakie korzyści może przynieść profesjonalny coaching.

1. Poprawa samoświadomości i autorefleksji

Coaching pozwala określić mocne strony swojego charakteru i skoncentrować się na ich dalszym rozwoju. Cały proces nie polega na tym, by stworzyć nienaturalny ideał, lecz na wypracowaniu cech, które będą nas wyróżniać i dadzą nam przewagę np. na rynku pracy. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie.

2. Zwiększenie osobistej wydajności

Każdy z nas jest niczym doskonale skonstruowana maszyna. Otrzymaliśmy od losu ten sam zestaw narzędzi, z których nie zawsze potrafimy jednak odpowiednio korzystać. Coaching ma na celu naoliwienie całego mechanizmu, tak by mógł on wreszcie działać na pełnych obrotach.

3. Lepsza motywacja i zaangażowanie

Choć coach nie musi być psychologiem rozmowa z nim może pomóc w dostrzeżeniu sensowności pewnych działań. Gdy pojawia się światełko w tunelu zaangażowanie i motywacja uruchamiają się mimowolnie.

4. Rozwinięcie zdolności przywódczych

Nie każdy rodzi się liderem. W wielu przypadkach zdolności przywódcze bywają jednak stłumione przez liczne bariery i kompleksy. Zadaniem coacha jest znalezienie przyczyny problemu i wydobycie spod niej cech, o których istnieniu Klient często nie miał pojęcia.

5. Rozwój osobisty

Bardzo powszechnym błędem wśród dojrzałych już osób jest życiowa stagnacja, spowodowana wrażeniem, że osiągnęło się już wszystko. Najczęściej jest to spełnienie najważniejszych społecznych oczekiwań typu: praca, dom, dziecko. Po „odhaczeniu” ostatniego punktu często przestajemy się starać i skupiamy się na potrzebach dzieci. Coaching motywuje do znalezienia nowego celu. Może to być nauka nowego języka obcego, szczupła sylwetka – wszystko, co pozwoli nam wyrwać się z dotychczasowej strefy komfortu.

6. Poprawa jakości życia

Każda z wcześniej wymienionych korzyści przekłada się na jakość życia Klienta. Jeśli postępujemy w zgodzie ze swoim życiowym powołaniem stajemy szczęśliwsi. To jedna z najważniejszych i najbardziej oczywistych zalet coachingu.

7. Zwiększenie celowości i sensowności działań

Coach jest kimś w rodzaju przewodnika na drodze ku spełnieniu marzeń. Ocenia z boku sytuację Klienta i wyznacza trasę, która będzie najlepiej dostosowana do jego naturalnych predyspozycji. Z czasem uświadamiamy sobie, że gonienie króliczka, bywa bardziej satysfakcjonujące niż sam finał wyścigu. Najpierw trzeba jednak zwierzaka odnaleźć.

8. Poprawa w sferze porozumienia i relacji międzyludzkich

Coaching jest doskonałą metodą na uzdrowienie atmosfery w rodzinie lub firmowym zespole. Coach, jako osoba trzecia uwidacznia grupie jej główne problemy i pomaga znaleźć na nie lekarstwo.

9. Skuteczniejsze wprowadzanie w życie nabytych zmian

Pomoc coacha nie ogranicza się jedynie do zasugerowania zmian. Nie może on co prawda nas do niczego zmusić, ale jest bardzo skuteczny w ujarzmianiu tzw. „słomianego zapału”. Ciągle czuwa nad całym procesem i mobilizuje swojego podopiecznego do trzymania się planu.

10. Ciągłe doskonalenie się w sferze rozwoju osobistego.

Coaching mobilizuje do ciągłej pracy nad sobą. Obiektywna ocena, wskazanie najlepszych stron naszej osobowości i atutów, które wyróżniają nas pośród innych wyzwalają w Klientach ogromny entuzjazm. Wiele osób, które zdecydowały się coaching decyduje się usamodzielnić w rozwoju osobistym. Nie byłoby to możliwe, gdyby ktoś wcześniej nie pozwolił im uwierzyć we własne możliwości!

Czy waszym zdaniem coaching jest modą, czy koniecznością. Co przyczynia się coraz większej popularności coachingu?

Write a comment